NAJLEPSZE PLANSZÓWKI. JAKIE GRY PLANSZOWE POLECAM?
NAJLEPSZE PLANSZÓWKI. JAKIE GRY PLANSZOWE POLECAM?
Jak zapewne wiecie, jesteśmy z Cyrylem wielkimi miłośnikami gier planszowych. Można powiedzieć, że ten rodzaj rozrywki przeżywa obecnie prawdziwy renesans. W epoce ciągłego gapienia się w różnego rodzaju monitory: komputerów, telewizorów, telefonów – znalezienie aktywności, która nie wiąże się z korzystaniem z żadnej technologii, to prawdziwy skarb. Co więcej, gry planszowe to wspaniały sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi (na szczęście nasi je uwielbiają!), czy też z drugą połówką.
Niegdyś mówiąc „planszówki” myśleliśmy o nieskomplikowanych zabawach przeznaczonych głównie dla najmłodszych. Dziś hasło to raczej kojarzy się z bardziej wyrafinowanym sposobem spędzania wolnego czasu, prawdziwymi emocjami i dużą dawką endorfin. Poniżej prezentuję zestawienie gier, w które najchętniej gramy. Na początku opisuję nieco prostsze gry, charakteryzujące się szybszą rozgrywką i łatwiejszymi do przyswojenia zasadami. Na końcu wpisu znajdziecie gry równie wspaniałe, wymagające jednak dłuższego czasu poświęconego na lekturę instrukcji. Jeżeli macie jakieś planszówki warte polecenia – czekam na komentarze! :)
Carcassone
Carcassone to niby niepozorna gra… Gracze losują i po kolei wykładają na stół kartoniki przedstawiające różne części terenu. Dołożenie żetonu wymaga dopasowania go do już istniejącej rzeźby powierzchni: miasto do miasta, łąka do łąki, droga do drogi itp. Zasada przypomina domino. Przy okazji, układając na dołożonym fragmencie pionek można go zarezerwować, by w przyszłości, po ukończeniu budowli, zdobyć za nią punkt. Zwycięża osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów po wyczerpaniu wszystkich kartoników. Kiedy trafię na przeciwnika, który podobnie jak ja lubi zajmować łąki (aby zdobyć punkty na koniec gry), to dopiero zaczynają się prawdziwe emocje!
Liczba Graczy: 2-6 Czas rozgrywki: 30-90 minut
5 sekund
5 sekund to idealna gra na imprezę. W czasie jednej tury losowane są karty z pytaniami, polegającymi na konieczności wymienienia trzech zjawisk, rzeczy, osób itp. Gracz ma 5 sekund na udzielenie odpowiedzi – w przeciwnym wypadku pytanie przechodzi na kolejnego gracza. Trudność polega na tym, iż nie można powtarzać wyrazów raz już użytych. Emocje potrafią sięgać tutaj zenitu! Szczególnie w wersji gry dla dorosłych – „5 sekund bez cenzury”.
Liczba Graczy: 3-6 Czas rozgrywki: około 30 minut
Monopoly
Któż z nas nie zna Monopoly lub też jego środkowoeuropejskiej wersji – Eurobiznesu? Gra polega na poruszaniu się po kwadratowej planszy i nabywaniu umieszczonych na niej nieruchomości. Gracze, którzy znajdą się na posiadanym przez nas polu muszą płacić nam za to karę. Co ciekawe, gra ma już przeszło 80- lat, została bowiem wymyślona w czasach Wielkiego Kryzysu. Obecnie doczekała się też wielu wersji okolicznościowych, poświęconych różnym miastom, zespołom muzycznym czy filmom. Ostatnio miałam okazję grać w edycje gdańską. To było niesamowite móc zakupić ulubione zakątki. :)
Liczba Graczy: 2-6 Czas rozgrywki: 1 do 3 godzin
Splendor
Splendor to nieskomplikowana gra o bardzo dynamicznej rozgrywce. Dysponujemy w niej sześcioma rodzajami żetonów, za które możemy kupować karty wyłożone na stole. Aby zakupić kartę, należy dysponować określoną ilością żetonów. Każda karta daje nam pewną liczbę punktów. Wygrywa osoba, która pierwsza zdobędzie 15 punktów. Planszówka ta nie wymaga wielkich przygotowań i można w nią zagrać również wtedy, gdy nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego czasu. Ku mojemu zaskoczeniu istnieje naprawdę sporo strategii gry w tę planszówkę… i o dziwo Cyryl często w nią wygrywa! :) Podobnie jak w Carcassone fajnie gra się również tylko w dwie osoby. :)
Liczba Graczy: 2-4 Czas rozgrywki: około 30 minut
Świat Dysku
Świat Dysku to rewelacyjna gra bazująca na niezwykłej prozie Terry’ego Prachett’a. Co ciekawe, każdy z graczy wygrywa ją po osiągnieciu innego, tajnego celu. Do rozgrywki używać będziemy pięknie malowanej planszy, drewnianych pionków oraz bogato ilustrowanych kart. Gra ta wymaga pewnego obycia z planszówkami i dłuższej chwili poświęconej na lekturę instrukcji. Za poświęcony na naukę czas odwdzięcza się jednak z nawiązką! Ta gra to podpunkt napisany prze Cyryla. :) Ja w nią nie grałam. :)
Liczba Graczy: 2-6 Czas rozgrywki: 60-120 minut
Wsiąść do Pociągu
W grze tej wcielamy się w budowniczych linii kolejowych. Na wielkiej planszy przedstawiającej mapę XIX-wiecznej Europy wystawiamy wagoniki, którymi oznaczamy wybudowane trasy. Nie wiemy przy tym, jakie trasy chcą wybudować nasi rywale i czy naszym ruchem nie pokrzyżujemy im rozgrywki. Wspaniały klimat epoki stali i pary. Fajne jest to, że na koniec gry okazuje się kto ma dodatkowe punkty za zrealizowane trasy, czyli widoczna na planszy punktacja może się baaardzo zmienić. :)
Liczba Graczy: 2-5 Czas rozgrywki: około 60-90 minut
Cyklady
Cyklady to baśniowa gra strategiczna rozgrywająca się w czasach Starożytnej Grecji. Wcielamy się w niej w strategów rozbudowujących swoje polis i walczących między sobą za pomocą żołnierzy i floty. Swoją uwagę musimy skupić nie tylko na równomiernej rozbudowie państwa-miasta, ale również na działaniach militarnych. Przy tym wszystkim musimy uważać, by naszych planów nie pokrzyżowali nam… antyczni bogowie! Wymaga skupienia i dobrej strategii. :)
Liczba Graczy: 2-5 Czas rozgrywki: 60-120 minut
Magia i Miecz
Magia i Miecz to gra wspominana z niezwykłym sentymentem. Pojawiła się nakładem nieistniejącego już wydawnictwa Sfera na przełomie lat 80-tych i 90-tych jako kopia anglosaskiej gry Talisman. Jej późniejsza reedycja nazwana została (zapewne z uwagi na walkę o prawa autorskie) „Magicznym Mieczem”. Obecnie dostępna w sprzedaży jest jedynie oryginalna wersja gry – Talisman. W grze tej poruszamy się po planszy fantastycznymi postaciami, które rozwijamy zdobywając kolejne umiejętności, zaklęcia i elementy wyposażenia. Nasi bohaterowie natrafiają na niespotykane postacie i przeżywają liczne przygody.
Liczba Graczy: 2-6 Czas rozgrywki: 2-3 godzin
Dracula
Dracula to chyba najbardziej skomplikowana planszówka, w którą graliśmy. Jest to gra częściowo kooperacyjna. Jeden z graczy wciela się w postać mitycznego księcia ciemności, zaś pozostali w łowców wampirów. Gracze poruszają się po mapie XIX-wiecznej Europy i próbują odnaleźć Draculę, który choć znacznie potężniejszy od nich – musi działać w pojedynkę. Gra jest pięknie wydana i czuć w niej niezwykły klimat znany miedzy innymi z filmu Brama Stokera.
Liczba Graczy: 2-5 Czas rozgrywki: 2-3 godzin
Post najlepsze planszówki, jakie gry planszowe polecam? appeared first on shinysyl.com
Właśnie takiego wpisu dzisiaj potrzebowałam! :)
5 sekund – swego czasu nie omijało każdej imprezy. :)
Wszystkie gry są mega, ale 5 sekund swego czasu nie wychodziła z repertuaru imprez.
A grałaś też w 5 sekund bez cenzury?:))
Kocham Monopoly <3
Carmelatte
Lubiłam planszówki. Teraz bawie się w nie tylko z moimi dzieciakami.
Ciekawe propozycje, chociaż jak dla mnie i tak zawsze nieśmiertelny będzie Eurobiznes. :)
Do tego zestawu polecam jeszcze Wiedźmina i Osadników (:
Bardzo lubie monopoly super gra, najlepsza!